Dzika Australia

Dzień 1: Cairns

Przylot do Cairns i transfer do hotelu. Po poludniu spacer po centrum miasta.


Dzień 2: Cairns

Dzisiaj zwiedzamy okolice tego tropikalnego miasta. Zobaczymy miedzy innymi lasy deszczowe, odwiedzimy aborygenska miejscowosci Kuranda, gdzie po drodze podziwiac bedziemy przepiekne,widowiskowe pejzaze regionu. Na miejscu mozliwosc zakupu pamiatek oraz odwiedzenie paru aborygenskich galerii. Nastepnie udamy sie do przeuroczej miejscowosci Port Douglas, ktorej polozenie i klimat przyciaga wielu turystow. Tutaj przyjezdzaja slynni ludzie, artysci, aktorzy. Swoja stala rezydencje ma rowniez jeden z bylych prezydentow USA. Poznym popoludniem powrot do Cairns.

Dzień 3: Cairns

Na caly dzien wyplywamy wygodnym katamaranie w morze, aby z bliska zobaczyc wspanialy archipelag wysp, nalezacych do Wielkiej Rafy Koralowej. Wielka Rafa Koralowa, to atrakcja turystyczna Australii nr 1. Zaliczana jest do najwiekszych cudow swiata . Podczas naszego rejsu bedziemy mieli okazje popływac wsrod setek kolorowych ryb i podziwiac cale spektrum roznokolorowych formacji koralowych.Przy odrobinie szczescia spotkamy rowniez zolwie morskie. Mozliwosc nurkowania z butla ( za doplata), lub w masce z fajka, jest oczywista. Podczas rejsu zjemy wykwintny lunch na pokladzie naszego statku. Powrot do Cairns około godziny 18. Dzien, ktory zostanie w naszej pamieci na dlugo…dlaczego?..odpowiedz jest prosta!- WIELKA RAFA KORALOWA- tego cudu przyrody nie jest w stanie zapomniec nikt, kto ja widzial!

Dzień 4: Cairns - Normanton

Dzisiaj opuszczamy Cairns, najbardziej na polnoc wysuniete miasta stanu Queensland i ruszamy w dzikie tereny znanego rejonu Australii – Gulf Of Carpenteria. Po drodze odwiedzimy kilka malych miasteczek, bedzie okazja napic sie dobrego australijskiego piwa w jednym z lokalnych pubow i zjesc smaczna swieza rybe. Wieczorem dojedziemy do Normanton na nocleg.

Dzień 5: Normanton - Lorella Spring.

Po sniadaniu opuszczamy mala miejscowosc Normanton i kierujemy sie na zachod w najbardziej niedostepne rejony Teretorium Polnocnego. Rejon do ktorego dzisiaj wjezdzamy nalezy do najbardziej niedostepnych miejsc na kontynencie. Obszar ten zostal niemal doszczetnie zniszczony przez Cyklon Cathy w 1984 roku. Odbudowa rozpoczela sie w 1985 i mozna powiedziec ze trwa do dzisiaj… Wieczorem dojedziemy do Lorella Springs Station. Po przyjezdzie polecamy koniecznie kapiel w cieplym zrodle….uwaga na krokodyle !!! Oddalone tylko o 100 metrow.

Dzień 6: Lorella Spring

Lorella Springs Station, prywatna farma, gdzie na 400 000 hektarow powstalo miejsce, ktore na pewno bedziemy dlugo pamietac. W niezmienionej dzikiej scenerii , podziwiac mozemy typowy australijski busz z rzeke w ktorej zyja krokodyle i w ktorej mozna zlowic pyszna rybe Burramundi . Przepiekne wodospady i oczka wodne w ktorych mozna smialo sie wykapac. Kazdy z nas na pewno znajdzie cos dla siebie i kazdy bedzie milo wspominal dzien odpoczynku w prawdziwej australijskiej scenerii.

Dzień 7: Lorella Spring - Mataranka.

Mataranka jest stolicą "Krainy Nigdy, Nigdy" ze słynnej powieści “We of the Never Never” .

Miejsce jest niezwykle. W tropikalnej scenerii spod ziemi wybijają gorące źródła. Zostały odkryte przypadkowo przez żołnierzy i od wielu lat służą turystom przejeżdżającym te okolice. Krystalicznie czyste źródła wybijające w naturalnych basenach wydają dziennie 30,5 miliona litrów wody z głębi ziemi. Można się w nich wykąpać. Maja niesamowite właściwości odświeżenia naszych zmęczonych ciał po długiej drodze - to takie naturalne jacuzzi o temperaturze wody  35 stopni. W większości brzegi tych wspaniałych naturalnych basenów porośnięta jest palmami i inna tropikalna roślinnością, których liście filtrują światło słoneczne i dzięki temu woda mieni się tysiącami świetlnych kompozycji.

Dzień 8: Mataranka - Kakadu National Park.

Z samego rana wyruszymy w kierunku jednego z najbardziej uroczych miejsc na Ziemi – Rezerwatu-Parku Narodowego Kakadu. Umieszczono go na liście światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO i z tego względu otoczono specjalna opieka. Rezerwat jest potężny, zajmuje powierzchnie ponad 19 000 km kwadratowych. Spotkamy tutaj różnorodne naturalne( nie zmienione w żaden sposób przez człowieka) zbiorowiska roślinne - trawiasta sawannę, roślinność bagienna i wodna, suche lasy eukaliptusowe, zarośla namorzynów - stanowiące ostoje dla wielu gatunków zwierząt; żyją tu: krokodyle różańcowe, dingo i liczne gatunki kangurów, a z ptaków - gęsi skapopłetwe i bieliki bialobrzuche. Wszystko to  sprawia, że Kakadu odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

Dzień 9: Kakadu National Park.

Rankiem wybierzemy się na rejs łodzią po lagunie obserwować dzikie ptaki i krokodyle, potem zwiedzimy centrum tradycji Aborygeńskiej. Pozniej pojedziemy do Ubirr, miejsca z ktorego obserwowac mozemy piekna i dzika przyrode z jakiej znany jest park.

Ciekawe i piękne miejsca, nie tylko o egzotycznych nazwach, ale również wyglądzie, np. Waterfall Creek- Gunlom Falls-kombinacja dynamicznego wodospadu, z zupełnie statycznym jeziorkiem, Yellow Water Lagun- to cudowne billabong(australisjkie okreslenie na “oczko” wodne) otoczone niesamowitą monsunową roślinnością z  równie niesamowita ilością różnorodnych ptaków wodnych,  właściwie każde miejsce ma swoją odrębność Nourlangie Rock, South Alligator River i wiele innych nazw, kryje w sobie na pewno odrębne przeżycie dla nas, biorących udział w tej wyprawie. Cały dzień poświecimy więc na kontemplacje tropikalnej i dzikiej przyrody.

Dzień 10: Kakadu National Park – Timber Creek

Dzisiaj opuszczamy tereny Kakadu i kierujemy sie droga na poludnie do miejscowosci Katherine. Po przyjezdzie przespacerujemy sie po okolicznych wawozach, polozonych wzdluz rzeki Katherin, siegajacych do 100 metrow wysokosci . Katherin Gorge nalezy do Nitmiluk National Park i jest znanym miejscem odwiedzin turystow. Wczesnym popoludniem ruszamy na zachod do miejscowosci Timber Creek.

Dzień 11: Timber Creek – El  Questro

Wczesnie rano wyjezdzamy z miejsca noclegu, po paru godzinach powinnismy przekroczyc granice Northern Territory – Western Australia, Po drodze do Kununura  zatrzymamy sie na lunch przy Lake Argyle. Jest to jedno z najwiekszych jezior na polnocy Australii. W okolicy znajduje sie rowniez najwieksza kopalnia diamentow na swiecie, Argyle Diamond Main, ktora wydobywa okolo 6 ton  rozowego diamentu rocznie. Po nastepnych 82km wjedziemy do najbardziej odludnych i nietknietych terenow Australii – KIMBERLEY.

Tutaj wjezdzamy w tereny dziewicze, zamieszkale glownie przez Aborygenow oraz obfitujace w bogata i niepowtarzalna flore i faune. Nastepne ponad 1000km bedziemy przemierzali w wyjatkowo trudnych warunkach po bezdrozach tych okolic. Bedziemy odwiedzali i podziwiali wszystko co natura stworzyla , a ludzie uznali za wyjatkowe. Wczesnym popoludniem powinnismy dotrzec do El Questro i po rozbiciu obozowiska udamy sie do Emma Gorge podziwiac malowidla sztuki aborygenskiej.

Dzień 12: El Questro – Miners Pool

Po sniadaniu wyruszymy droga na polnocny zachod  wzdluz Gibb River Wyndham Road, przecinajac rzeki slynace z doskonalych ryb, jak rowniez mieszkancow tych okolic –    krokodyli. Przy jednej z takich rzek zatrzymamy sie na lunch i  odpoczynek. Do miejsca naszego obozowiska powinnismy dotrzec poznym popoludniem.

Dzień 13: Miners Pool – Mitchell Falls

Dzisiaj kontynuujemy wyprawe w najbardziej dzikie tereny Polnocnego Kimberley . Do przebycia 192 kilometry , jednak po drodze duzo ciekawych miejsc do zwiedzania oraz okazja do robienia fotografii. Poznym popoludniem dojedziemy do celu naszej dzisiejszej trasy –wodospadu - Mitchell Falls.

Dzień 14: Mitchell Falls

Dzien odpoczynku – dla poszukiwaczy przygod wiele ciekawych tras do zwiedzenia. Specyficzna, nigdzie na ziemi nie spotykana roslinnosc tych regionow uswietni nasz pobyt.

Dzień 15: Mitchell Falls – Adcock Gorge

Po dniu odpoczynku dosyc intensywny dzien. Po drodze duzo atrakcji, nasz aparat fotograficzny w ciaglym pogotowiu – zobaczymy miedzy innymi  - Gibb, Barnett oraz Phillips Ranges, male jeziora, tajemnicze miejsce grzebania Aborygenow oraz malunki na scianach, ktore przetrwaly tysiace lat. Wieczorem dotrzemy do obozowiska na zasluzony odpoczynek.

Dzień 16: Adcock Gorge – Derby

Dzisiaj opuszczamy sliczne okolice srodkowego Kimberley i w droge na zachodnie wybrzeze Australii do miejscowosci Derby. Po poludniu odwiedzimy jedna ze slynnych na caly swiat baze “Royal Flying Doctors” – ludzi, ktorzy z poswieceniem niosa pomoc wszystkim tym, ktorzy tego potrzebuja w tym wielkim i trudno dostepnym terenie.

Dzień 17: Derby – Broome

Po sniadaniu droga wzdluz zachodniego wybrzeza do Broome – miejscowosci slynacej z polawiaczy perel. Jest to dzis ladne, typowo turystyczne miasteczko, gdzie zobaczymy wiele ciekawostek z czasow boomu perlowego. Odwiedzimy Cable Beach – plaze pokryta snieznobialym piaskiem. Dzisiaj nocujemy w motelu, a na kolacje zapraszamy do jednej z lokalnych restauracji – co za przyjemnosc.

Dzień 18: Broome – Bungle Bungle

Wczesnym rankiem zostawiamy wybrzeze Oceanu Indyjskiego i droga Great Northern Hwy udamy sie na wschod. Po drodze zatrzymamy sie na lunch i odpoczynek w miejscowosci Fitzroy Crossing, znanej z wielu pubow bedacych oazami piwa na pustyni.

Jest to jedyne miasteczko, jakie znajduje sie po drodze do Halls Creek, gdzie powinnismy dotrzec poznym popoludniem. Tutaj zaopatrzymy sie w zywnosc na nastepne dwa dni i wyruszymy w droge do jednego z uroczych i odosobnionych miejsc na kontynencie australijskim - Bungle Bungle, Purnululu National Park. Park ten zostal odkryty i udostepniony turystom, zaledwie 30 lat temu. Znajduja sie tu pasiaste nagie gory . Pomaranczowy krzem i czarne porosty nadaja im niepowtarzalny koloryt .

Wczesnym popoludniem dojedziemy do Campingu Kurrajong w samym sercu Parku Narodowego Purnululu.

Dzień 19: Bungle Bungle – Wolf Creek Meteorite Crater

Wiek na jaki geolodzy okreslaja to miejsce  to 375 do 350 milionow lat. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od jednej z traw wystepujacych w okolicy bundle bundle grass, lub nazwy aborygenskiej regionu. Gory wznosza sie na wysokosc do 578 metrow nad poziomem morza . Okolo poludnia  wyjezdzamy z parku i kierujemy sie droga nr 1 w kierunku Hills Creek-miasta goraczki zlota z 1884 roku. Zaopatrzymy sie tu w prowiant i wyruszymy w dalsza droge. Po 17 kilometrach skrecimy w lewo w Tanami Road, ktora prowadzi srodkiem pustyni  Tanami Desert do Alice Springs. Po drodze zjedziemy odwiedzic krater  meteorytu Wolfe Creek. Krater o srednicy 850 metrow i brzegu wysokosci 50 metrow czyni go drugim co do wielkosci w swiecie. Tutaj bedziemy mieli nasz nocleg w namiotach na malym campingu.

Dzień 20: Wolf Creek Meteorite Crater - Alice Springs.

Od rana kontynuujemy nasza droge w kierunku Alice Springs.

Alice Springs jest sercem Australii, stolica Outback-u i podobno najbardziej romantycznym prowincjonalnym miastem na Świecie.

Miejsce, w którym znajduje się Alice, zamieszkiwane było stale od 20 000 lat przez aborygeńskie szczepy Arrernte, aż do momentu pojawienia się białych pionierów. Miasto tętni swoim życiem. Odbywają się w nim np. wyścigi wielbłądów

( które exportuje się m.in. do Emiratów Arabskich...).Organizowane sa co roku zabawne regaty w suchych korytach rzek, oraz największe aukcje zwierząt hodowlanych - głównie bydła. W 1956 roku, nakręcono również znany film "A Town Like Alice".

Z pewnością Alice Springs posiada “najwieksza klasę szkolną na świecie”-1,3 miliona kilometrów kwadratowych! Istnieje tutaj siedziba szkoły, prowadząca w unikalny sposób naukę przez radio - the School of the Air. Umożliwia to naukę dzieciom z bardzo odległych miejsc w całym Outback-u. Nocleg w motelu.

Dzień 21: Alice Springs - Palm Valley – Alice Springs

Wczesnym rankiem pojedziemy około 120km na zachod do Finke Gorge National Park i zwiedzimy , dolinę porośnięta od kilku tysięcy lat palmami, przypominającą oazę. Wyjątkowe są szczególnie palmy sporadycznie spotykane np. te nazywane Red Cabbage Palm.

Historia tego miejsca oceniana jest na 65 milionów lat, kiedy prawdopodobnie rósł tu las deszczowy-choć patrząc dzisiaj na okolice-trudno w to uwierzyć. Niektóre z palm maja ponad 300 lat, a spora część ma ponad 25metrow wysokości. Mogą rosnąć na takim pozornie suchym terenie, ponieważ korzystają z wody, która w czasie opadów jest wchłaniana przez skały wapienne. Zwiedzimy łoże starej rzeki Finke River, której wiek określa się na 250 milionów lat. Prawdopodobnie jest to najstarsza rzeka na swiecie! Większa cześć czasu koryto  jest suche, ale przy intensywnych opadach, poziom może się podnieść do metra , a nurt rzeki potrafi niszczyć wszystko co zdarzyło wyrosnąć tu w czasie bezwodnym.

Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać mieszkańców tych okolic - dingo, rocks wallabies (małe kangury skalne)

Nastepnie przejazd do  West Macdonell National Park.

Tutaj czekaja nas najbardziej malownicze miejsca w okolicach Alice Springs. Park Narodowy West Macdonell  slynie ze wspanialych widokow i niepowtarzalnych formacji skalnych jakie natura wlasnie tutaj stworzyla Zobaczymy Simpsons Gap, Standley Chasm, Serpentine Gorge oraz  niezapomniane miejsce Ormiston Gorge. Po poludniu powrot do Alice Springs.

Dzień 22: Alice Springs – Kings Canyon - Ayers Rock

Rano zostawiamy mile okolice Alice Springs i udajemy sie w kierunku słynnego wąwozu Kings Canyon, głębokiego na 270m, który przez tysiąclecia wyżłobił w piaskowcu potok Kings Creek pozostawiając strome, niemal pionowe ściany. Będziemy mieli trochę czasu na przejście jego gardzielą, możemy udać się również do kilku punktów widokowych. Okazji do zrobienia zdjęć na pewno nie zabraknie.  Nastepnie wyruszymy na zachód do Yulara i Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta. Po dwóch godzinach jazdy na horyzoncie ukaże się słynna góra Uluru – jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczo-geologicznych Australii i jednocześnie Święta Góra Aborygenów Uluru( Ayers Rock). . Uluru uważany jest za największy monolit skalny na świecie:  długość ok. 3 km, szerokość 2,5 km, obwód mierzony przy gruncie 9.4km. Wznosi się 348 m ponad płaską, piaszczystą równinę i prawdopodobnie “wrasta” 6km w głąb ziemi! Ten dziwny twór zbudowany jest ze skały osadowej - arkozy o charakterystycznej czerwonej barwie, silnie zmieniającej swój odcień przy rożnym oświetleniu. I to wlasnie postaramy sie zaobserwowac podczas zachodu slonca przy Uluru.

Dzień 23: Uluru  - Kata Tjuta(Olgas) - Valley of the Winds – Warburton

Nasze śniadanie proponujemy zrobić po wschodzie słońca na świeżym powietrzu, oczywiście z panoramą Uluru w tle. Potem udamy się pod Uluru, proponujemy w czasie 2 godzinnego spaceru obejść go naokoło. W centrum kultury Aborygeńskiej możemy coś zjeść, napić się kawy i oczywiście zwiedzić przepiękną wystawę o historii ludzi zamieszkujących te tereny od tysięcy lat.  Wkrotce potem przejedziemy ok. 50 km do miejsca zwanego Olgas, lub w języku aborygenskim Kata Tjuta. Jest to zespol 36 przepieknych i malowniczych monolitow skalnych, stanowiacych jedno ze swietych miejsc Aborygenow. W ich jezyku nazwa Kata Tjuta oznacza “wiele glow”. Caly kompleks wznosi sie kilkadziesiat metrow ponad plaska rownine. Tworza go zlepience i piaskowce czerwonawej barwy. Specyficzne wietrzenie, wzdluz pionowych, głebokich spekan, wytworzylo wyjatkowo malownicze formy skalne, porownywane niekiedy, pomimo doslownego znaczenia, do kobiecych ksztaltow. Okolo poludnia ruszymy w dalsza droge w kierunku zachodnim. Po kilku godzinach wjedziemy ponownie do stanu Western Australia i droga na poludniowy zachod, bedziemy zmierzac w kierunku najwiekszej pustyni w Australii – Victoria Desert.

Dzień 24: Warburton – Kalgoorlie

Dzisiaj podazamy dalej w kierunku zachodnim, mijajac niepowtarzalne widoki i roznorodnosc przyrody jaka obfituje te tereny. Po poludniu dojedziemy do miasta Kalgoorlie. Historia tego miasta zwiazana jest z goraczka zlota jaka nawiedzila te tereny w 1880 roku. Miasto nadal ma gorniczy harakter i nadal wydobywa sie tutaj zloto w ilosci okolo 23 ton rocznie.Nocleg w motelu.

Dzień 25: Kalgoorlie – Perth

Rano wyruszamy do stolicy najwiekszego stanu Australii – Perth. Miasto polozony przy ujsciu  Swan river,  slynie z nowoczesnej architektury, doskonalego polozenia oraz wielu parkow. Zostalo zalozone w 1829 roku, jest czwartym miastem co do wielkosci w Australii I liczy 1,65 miliona mieszkancow.

Po przyjezdzie transfer do hotelu w centrum miasta i popoludniowy spacer.

Dzień 26: The Pinnacles - Nambung National Park

Wczesnym rankiem pojedziemy na polnoc do Nambung National Park, gdzie w samym sercu parku znajduje sie pustynia Pinanacles. Tutaj wyrasataja z ziemi wapienne filary, ktorych wysokosc dochodzi do 3,5 metrow . Krajobraz jest niezapomniany, co stanowi jedna z duzych atrakcji regionu, ktora odwiedza okolo 150tys ludzi rocznie z calego swiata. Po poludniu powrot do Perth.

Dzień 27: Perth – Sydney

Rano transfer na lotnisko w Perth na lot do Sydney, najwiekszego miasta Australii.Nasz lot potrwa ponad 4 godziny i wczesnym popoludniem wyladujemy w Sydney. Po przylocie powitanie przez miejscowego pilota i transfer do hotelu w centrum miasta.

Dzień 28: Sydney

Nasza calodzienna wedrowke po Sydney rozpoczniemy od podziwiania Opera House. Kazdy z nas musi miec obowiazkowo zdjecie na tle jednej z najbardziej znanych budowli na swiecie! Z tego miejsca bedziemy mogli rowniez podziwiac Sydney Harbour Bridge, ogromny i majestatyczny most w centrum miasta, stanowiacy kolejna wizytowke Sydney. Nastepnie popłyniemy w dwugodzinny rejs statkiem po zatokach miasta, rozpoczynajacy sie nieopodal Opery w Circular Quay. Miasto polozone jest w duzej czesci nad zatokami. W czasie rejsu zobaczymy wiec jego kolejne czesci, slynne widoki i najpopularniejsze plaze. Po rejsie przejdziemy najstarsza ulica Sydney, Macquarie Street, ogladajac po drodze m.in. Parliament House oraz Hyde Park przy ktorej znajduje sie Katedra Sw. Marii. Po zwiedzeniu Katedry, wjedziemy na wieze widokowa AMP Tower, gdzie z wysokosci  ponad 300 m podziwiac bedziemy panorame miasta.Kolejnie zobaczymy Sydney Aquarium - najwiekszy i najladniejszy obiekt tego typu w Australii. Prezentujacy fascynujaca faune oceanow i morz w postaci ponad 11 000 morskich zyjatek i zwierzatek. Wieczorem przejdziemy przepieknie oswietlonym i imponujacym  naddbrzezem Darling Harbour i stad, przez China Town, wrocimy do hotelu na nocleg. Na pewno bedziemy bardzo zmeczeni całodziennym zwiedzaniem tego wspanialego miasta, ale także niezwykle zadowoleni, bowiem pobyt w Sydney jest  niesamowitym przezyciem dla kazdego. Bez wzgledu na to, czy jest jego gosciem pierwszy raz, czy kazdy nastepny.

Dzień 29: Sydney

Dzisiaj ostatni dzien w slonecznej Australii. Okolo poludnia transfer na lotnisko miedzynarodowe w Sydney na lot do Polski. Koniec swiadczen.

 

 

UWAGA! POSZCZEGÓLNE ELEMENTY PROGRAMU MOGĄ NIEZNACZNIE ULEC ZMIANIE W TRAKCIE WYPRAWY Z POWODÓW PRZYRODNICZO-POGODOWYCH.
 


Cena  AUD$9975.00 od osoby, przy grupie 4 osobowej.

Osoba dodatkowa, piata cena AUD$7730.00

Cena  AUD$16765.00 od osoby, przy grupie 2 osobowej.


 

Cena zawiera :

  • zakwaterowanie w hotelach, motelach 3  gwiazdkowych w pokojach, dwuosobowych
  • 14 nocy w namiotach dwuosobowych z pelnym wyposazeniem,
  • wszystkie bilety wstepu na imprezy objete programem,
  • opieka polskojezycznego pilota – 24h na dobe,
  • przejazd klimatyzowanym samochodem 4x4 Toyota Land Cruiser,
  • billet lotniczy na trasie Perth - Sydney,
  • wszystkie transfery,
  • cale wyposazenie campingowe, wlacznie ze sprzetem kuchennym i lodowkami,
  • w razie potrzeby, podczas podrozy zapewniamy stala lacznosc satelitarna z bazami "Royal Flying Doctors"

 

ZE WZGLEDOW POGODOWYCH, WYCIECZKA TA MOZE BYC ORGANIZOWANA W OKRESIE OD KWIETNIA DO PAZDZIERNIKA.