Informacje

Powierzchnia Australii - najmniejszego kontynentu wynosi w przybliżeniu 7,7 mln km kw. Szerokość od zachodu na wschód liczy około 4000 km, z północy na południe - 3300 km. Najwyższym szczytem Australii jest Góra Kościuszki (2228 m npm.), odkryta przez polskiego podróżnika P. E. Strzeleckiego. Kraj zamieszkuje około 20 mln ludzi, z czego zaledwie 1% stanowią aborygeni - rdzenni Australijczycy. Gęstość zaludnienia jest bardzo mała, na 1 km kw. przypada statystycznie trochę ponad 2 osoby !

WIZA

Wszyscy przyjezdni przybywający do Australii musza posiadać wizy. W Polsce wydaje je Ambasada Australii w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 11, tel.(022)5213444. Wygodniejszym niemniej sposobem jest złożenie aplikacji o wizę elektroniczna, przyznawana na okres od 3 miesięcy do roku na stronie www.australia.pl .
Z obawy przed wprowadzeniem na kontynent rożnych chorób zakazany jest przywóz jakichkolwiek artykułów spożywczych. Jeżeli w bagażu znajdują się takie produkty, powinno zostać to zgłoszone zaraz po przylocie na lotnisku. Kontrole sa bardzo szczegółowe. Więcej informacji można uzyskać na stronie ambasady www.australia.pl

PODRÓŻ

Bezpośrednie lotnicze połączenia międzynarodowe z Europy odbywają się do Sydney, Melbourne, Adelaide, Perth, Cairns, Townsville, Port Hedland, Brisbane i Darwin.


Podroż samolotem z Europy to około 20 godzin "czystego" lotu. Należy jeszcze dodać około 5 godzin przerwy pomiędzy lądowaniami, które w zależności od trasy mogą nastąpić w Londynie, Frankfurcie nad Menem, Amsterdamie. W Azji miedzy innymi: Singapurze, Kuala Lumpur, Hong Kongu, bądź w innym porcie tranzytowym. Warto wiec, zamawiając bilety, tak zaplanować podroż, by można było spędzić cały dzień w jednym z tych azjatyckich miast i dodatkowo uatrakcyjnić sobie przelot do Australii.

WALUTA

W Australii obowiązująca waluta jest dolar australijski (A$). Karty kredytowe takie jak American Express, Bankcard, Carte Blanche, Diners Club, Mastercard i Visa sa akceptowane powszechnie i na terenie całego kraju. We wszystkich większych miastach bez problemu można tez wymieniać czeki podróżne.
Kurs średni australijskiego dolara w stosunku do polskiej złotówki wynosi AUD $1 - 2,35 zł. (kurs z 25 kwiecień 2007)

KLIMAT

Należy pamiętać, ze australijskie pory roku sa odwrócone w stosunku do por roku na półkuli północnej. I tak lato trwa tu od grudnia do lutego, jesień od marca do maja, zima od czerwca do sierpnia a wiosna od września do listopada. Na terenie kraju panują rożne typy klimatu. Północ (szczególnie stan Queensland i Terytorium Północne, na północ od zwrotnika Koziorożca) ma klimat gorący przez cały rok. Natomiast pozostała cześć kontynentu usytuowana jest w strefie klimatu umiarkowanego. Planując podroż trzeba wziąć pod uwagę, ze na północy od listopada do kwietnia panuje pora deszczowa, co oznacza ze w tym czasie wiele dróg jest zalanych woda i nieprzejezdnych. Ponadto duża wilgotność powietrza czyni podroż dość uciążliwa. Dlatego w północnej części kontynentu suche miesiące zimowe sa znacznie bardziej przyjemne. Trzeba jednak pamiętać, ze wówczas na południu kontynentu jest stosunkowo zimno. Panują wtedy za to dobre warunki narciarskie w górach Nowej Południowej Walii. Zima jest bez wątpienia najlepsza pora roku do podroży w głąb kraju, jako, ze temperatury letnie mogą przekraczać 50 stopni.

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ

Decydując się na wycieczkę do Australii należy sprawdzić, jaka pogoda panuje w rejonie gdzie się wybieramy i zabrać ze sobą odpowiedni strój. W miesiącach zimowych (czerwiec do sierpnia) może być nieprzyjemnie zimno, i to nie tylko w nocy. Powinniśmy zabrać ze sobą wówczas grubsze swetry i kurtkę, jak również cieplejsze buty. Na północy natomiast przez cały rok wystarczy luźne, letnie ubranie. W centralnej Australii w zimie zdarzają się w nocy przymrozki, ale za dnia można nadal cieszyć się ciepłem. O tym o czym nie wolno nigdy zapominać w Australii, jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Absolutnie niezbędne jest posiadanie okularów słonecznych z filtrem UV oraz nakrycia na głowę. Kremy ochronne ze współczynnikiem minimum 30 i większym można nabyć w całym kraju i należy je stosować nie tylko podczas zażywania kąpieli słonecznych na plaży

RUCH

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Japonii i innych krajach azjatyckich, w Australii obowiązuje ruch lewostronny. Na terenach zabudowanych obowiązuje ograniczenie szybkości do 60 km/godz, a na pozostałym terenie do 100km/godz. Należy tez pamiętać o zmianie ruchu podczas przechodzenia przez ulice!

Ważniejsze odległości:

Sydney - Melbourne...........879 km
Melbourne - Adelaide..........734 km
Adelaide - Perth...............2706 km
Perth - Darwin.................4236 km
Darwin - Alice Springs.......1488 km
Alice Springs - Adelaide.....1529 km
Darwin - Cairns................2882 km
Cairns - Brisbane..............1717 km
Brisbane - Sydney..............998 km

BANKI, SKLEPY

Zasadniczo banki otwarte sa od poniedziałku do czwartku w godz. Od 9.30 do 16.00 i w piatki pomiędzy 9.30 a 17.00. Tylko nieliczne pracują również w soboty.
Sklepy otwarte sa z reguły od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Tak samo jak urzędy pocztowe. W soboty sklepy otwarte sa w godz.9.00 do 16.00.Duze supermarkety otwarte sa do późnego wieczora również w niedziele. Sprzedaż alkoholu jest ograniczona do specjalnych sklepów monopolowych-bottle shops. Najbardziej popularnym w Australii napojem alkoholowym jest piwo. Niektóre jego gatunki jak Tooheys czy Victoria Bitter znajdziemy w całym kraju. W Queenslandzie dostaniemy Castelmaine XXXX (Four X), a w Zachodniej Australii najpopularniejszy jest Swan.
Warte spróbowania jest australijskie wino, najczęściej najwyższego gatunku, które coraz bardziej zyskuje na popularności.

RESTAURACJE

Restauracje sa elementem turystycznego krajobrazu Australii i reprezentują wysoki poziom usług. W stosunku do europejskich, czy nawet polskich cen, sa dość konkurencyjne cenowo. W większych miastach możemy spróbować kuchni z całego świata. Na wybrzeżu istnieje szeroka oferta sea-food, czyli potraw wszelkiego typu ze świeżo złowionych ryb i innych morskich przysmaków: jak krewetki, kałamarnice, małże, ostrygi, homary.....

Nie wszystkie restauracje maja koncesje na sprzedaż alkoholu, ale wprowadzono tu doskonała innowacje: napis na drzwiach Bring Your Own (BYO) oznacza, ze można przynieść własne piwo lub wino do takich miejsc.

Puby serwują dobre i najczęściej tańsze dania domowe. Kulinarna atrakcja Australii jest BBQ-czyli barbeque, smażenie na gorącej, metalowej płycie wszystkiego, co można w ten sposób przygotować. Poza doskonalej jakości mięsem wolowym, jagnięcym, wieprzowym, smaży się słodkie ziemniaki, pomidory, jaja i wiele innych smakołyków. Sklepy serwują z reguły specjalnie przygotowane produkty na takie okoliczności. Australijczycy sa mistrzami świata w przyrządzaniu barbeque. Urządzenia do BBQ sa również powszechnie dostępne na kempingach, w parkach, na przystankach po drodze miedzy miastami (przeważnie sa zasilane gazem, ale w wielu można również korzystać z węgla drzewnego).

MIARY I WAGI, PRAD

Australia zaadoptowała europejski system metryczny, w związku, z czym odległość i prędkość podawana jest w kilometrach a waga - w gramach i kilogramach.
W Australii używa się prądu zmiennego o częstotliwości 50 Hz, o napięciu 240/250V. Potrzebne sa wtyczki z trzema bolcami. Europejskie urządzenia elektryczne mogą być używane po zastosowaniu specjalnego złącza pośredniego, dostępnego w sklepach. Większe hotele dysponują uniwersalnymi wtyczkami, które pasują tylko do maszynek do golenia. Wszystkie kontakty maja przełączniki, które należy włączyć wtedy, kiedy chce się użyć wtyczkę.

OPIEKA MEDYCZNA

Opieka medyczna może poszczycić się bardzo wysokim poziomem usług, lecz płatnym w przypadku, gdy nie mamy ubezpieczenia. Należy o tym pamiętać przed wylotem z Polski i jeszcze w kraju wykupić odpowiednia polisę ubezpieczeniową.