Australian National Parks

Dzień 1 Darwin

Przylot do Darwin, powitanie i transfer do motelu w centrum miasta. Darwin jest stolica Terytorium Północnego, choć zaledwie 80 000 ludzi mieszka w tym mieście. Tutaj jest zawsze ciepło i wilgotno. Temperatura powietrza rzadko spada poniżej 30 stopni Celsjusza, nawet zimą! Nic dziwnego, bliżej stad do Jacarty niż do Sydney, jak również bliżej do Singapuru ( praktycznie Równik!), niż do Melbourne. W Święta Bożego Narodzenia w 1974 roku Darwin zostało niemal doszczętnie zniszczone przez huragan Tracy. Proponujemy wtopienie się w to miasto w czasie spacerów, może w czasie zakupów. Poza zwiedzaniem kilku wystaw, np. pereł, wystawy samolotów w centrum historycznym lotnictwa, polecamy przepiękny widok z nadbrzeża zatoki. Wieczorem najlepiej odwiedzić jeden z wielu barow i pubów, może spotkamy prawdziwego Crocodille Dundee?

Dzień 2 Darwin – Kakadu National Park. ( 324km)

Z samego rana wyruszymy w kierunku jednego z najbardziej uroczych miejsc na Ziemi – Rezerwatu-Parku Narodowego Kakadu. Umieszczono go na liście światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO i z tego względu otoczono specjalna opieka. Rezerwat jest potężny, zajmuje powierzchnie ponad 19 000 km kwadratowych. Spotkamy tutaj różnorodne naturalne ( nie zmienione w żaden sposób przez człowieka) zbiorowiska roślinne - trawiasta sawannę, roślinność bagienna i wodna, suche lasy eukaliptusowe, zarośla namorzynów - stanowiące ostoje dla wielu gatunków zwierząt; żyją tu: krokodyle różańcowe, dingo i liczne gatunki kangurów, a z ptaków - gęsi skapopłetwe i bieliki bialobrzuche. Wszystko to sprawia, że Kakadu odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Po drodze do Jabiru zatrzymamy się nad brzegiem rzeki South Alligator River i popłyniemy na spotkanie słynnych skaczących krokodyli słonowodnych. Prawdziwa atrakcja tego dnia, potężne bestie o centymetry przed naszym obiektywem-nie wychylajmy się z łodzi!!! Na nocleg zawitamy do Gagudju Cooinda Lodge przy Yellow Water

Dzień 3 Kakadu National Park ( 100km)

Wczesnym rankiem wybierzemy się na rejs łodzią po lagunie obserwować dzikie ptaki i krokodyle. Nastepnie zwiedzimy centrum tradycji Aborygeńskiej. Jezeli pogoda dopisze, to kolejnym punktem programu bedzie zobaczenie dwoch wodospadow – Jim Jim oraz Twin Falls . Cały dzień poświecimy więc na kontemplacje tropikalnej i dzikiej przyrody. Proponujemy zrobic wiele zdjec, gdyz szkoda byloby pominąć w albumie tak ciekawe i piękne miejsca. Niektore z nich przyciagaja nasza uwage nie tylko egzotyczna nazwa, ale również wyglądem, np. Waterfall Creek- Gunlom Falls-kombinacja dynamicznego wodospadu, z zupełnie statycznym jeziorkiem, Yellow Water Lagun- to cudowne billabong (australisjkie okreslenie na “oczko” wodne), otoczone malownicza monsunową roślinnością z równie niesamowita ilością różnorodnych ptaków wodnych. Każde miejsce tutaj uracza nas swoim charakterem: Obiri Rock, Nourlangie Rock, South Alligator River kryja w sobie odrębne piekno.

Dzień 4 Kakadu NP –Katherine – Timber Creek 516km.

Dzisiaj opuszczamy tereny Kakadu i kierujemy sie droga na poludnie do miejscowosci Katherine. Po przyjezdzie przespacerujemy sie po okolicznych wawozach, polozonych wzdluz rzeki Katherin, siegajacych do 100 metrow wysokosci npm. Katherin Gorge nalezy do Nitmiluk National Park i jest znanym miejscem odwiedzin turystow. Wczesnym popoludniem ruszamy na zachod do Timber Creek.

Dzień 5 Timber Creek - Bungle Bungle 530km.

Rano zaopatrzymy sie w zywnosc na nastepne trzy dni i wyruszymy w droge do jednego z uroczych i odosobnionych miejsc na kontynencie australijskim - Bungle Bungle, Purnululu National Park. Park ten zostal odkryty i udostepniony turystom, zaledwie 30 lat temu. Znajduja sie tu pasiaste nagie gory . Pomaranczowy krzem i czarne porosty nadaja im niepowtarzalny koloryt . Po drodze do Bungle Bungle zatrzymamy sie na lunch przy Lake Argyle. Jest to jedno z najwiekszych jezior na polnocy Australii. W okolicy znajduje sie rowniez najwieksza kopalnia diamentow na swiecie, Argyle Diamond Main, ktora

wydobywa okolo 6 ton rozowego diamentu rocznie. Wczesnym popoludniem dojedziemy do Campingu Kurrajong w samym sercu Parku Narodowego Purnululu.

Dzień 6 Bungle Bungle

Wiek na jaki geolodzy okreslaja to miejsce to 375 do 350 milionow lat. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od jednej z traw wystepujacych w okolicy bundle bundle grass, lub nazwy aborygenskiej regionu. Gory wznosza sie na wysokosc do 578 metrow nad poziomem morza . Caly dzisiejszy Dzień poswiecimy na zwiedzanie parku. Nocleg na campingu.

Dzień 7 Bungle Bungle - Rabbit Flat Roadhouse 653km.

Z samego rana wyjezdzamy z parku i kierujemy sie droga nr 1 w kierunku Hills Creek-miasta goraczki zlota z 1884 roku. Zaopatrzymy sie tu w prowiant i wyruszymy w dalsza droge. Po 17 kilometrach skrecimy w lewo w Tanami Road, ktora prowadzi srodkiem pustyni Tanami Desert do Alice Springs. Po drodze odwiedzimy krater meteorytu Wolfe Creek. Krater o srednicy 850 metrow i brzegu wysokosci 50 metrow czyni go drugim co do wielkosci w swiecie. Na nocleg zajedziemy do malego zajazdu przy stacji benzynowej, gdzie potezne pociagi drogowe , ktorych dlugosc przekracza 50 metrow , bardzo czesto zatrzymuja sie na postuj. Nocleg w namiotach.

Dzień 8 Rabbit Flat Roadhouse - Alice Springs 602km.

Od rana kontynuujemy nasza droge w kierunku Alice Springs. Alice Springs jest sercem Australii, stolica Outback-u i podobno najbardziej romantycznym prowincjonalnym miastem na Świecie. Miejsce, w którym znajduje się Alice, zamieszkiwane było stale od 20 000 lat przez aborygeńskie szczepy Arrernte, aż do momentu pojawienia się białych pionierów. Miasto tętni swoim życiem. Odbywają się w nim np. wyścigi wielbłądów ( które exportuje się m.in. do Emiratów Arabskich...).Organizowane sa co roku zabawne regaty w suchych korytach rzek, oraz największe aukcje zwierząt hodowlanych - głównie bydła. W 1956 roku, nakręcono również znany film "A Town Like Alice". Z pewnością Alice Springs posiada “najwieksza klasę szkolną na świecie”-1,3 miliona kilometrów kwadratowych! Istnieje tutaj siedziba szkoły, prowadząca w unikalny sposób naukę przez radio - the School of the Air. Umożliwia to naukę dzieciom z bardzo odległych miejsc w całym Outback-u. Nocleg w motelu.

Dzień 9 Alice Springs -Palm Valley – Alice Springs 250km.

Wczesnym rankiem pojedziemy około 120km na zachod do Finke Gorge National Park i zwiedzimy przypominającą oazę., dolinę, porośnięta od kilku tysięcy lat palmami, Wyjątkowe są szczególnie palmy sporadycznie spotykane np. te nazywane Red Cabbage Palm. Historia tego miejsca oceniana jest na 65 milionów lat, kiedy prawdopodobnie rósł tu las deszczowy-choć patrząc dzisiaj na okolice-trudno w to uwierzyć. Niektóre z palm maja ponad 300 lat, a spora część ma ponad 25metrow wysokości. Drzewa te rosna na pozornie suchym terenie, ponieważ korzystają z wody, która w czasie opadów jest wchłaniana przez skały wapienne. Zwiedzimy łoże starej rzeki Finke River, której wiek określa się na 250 milionów lat. Prawdopodobnie jest to najstarsza rzeka na swiecie! Większa cześć czasu koryto jest suche, ale przy intensywnych opadach, poziom może się podnieść do metra , a nurt rzeki potrafi niszczyć wszystko co zdarzyło wyrosnąć tu w czasie bezwodnym. Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać mieszkańców tych okolic - dingo, rocks wallabies (małe kangury skalne) Nastepnie przejazd do West Macdonell National Park. Tutaj czekaja nas najbardziej malownicze miejsca w okolicach Alice Springs. Park Narodowy West Macdonell slynie ze wspanialych widokow i niepowtarzalnych formacji skalnych jakie natura wlasnie tutaj stworzyla Zobaczymy Simpsons Gap, Standley Chasm, Serpentine Gorge oraz niezapomniane miejsce Ormiston Gorge. Po poludniu powrot do Alice Springs.

Dzień 10 Alice Springs – Ayers Rock 520km.

Rano zostawiamy mile okolice Alice Springs i udajemy sie w kierunku słynnego, głębokiego na 270m, wąwozu Kings Canyon. Potok Kings Creek który przez tysiąclecia żłobił i erodowal w piaskowcu pozostawil strome, niemal pionowe ściany. Będziemy mieli trochę czasu na przejście jego gardzielą, badz udać się do kilku punktów widokowych. Okazji do zrobienia zdjęć na pewno nie zabraknie. Nastepnie wyruszymy na zachód do Yulara i Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta. Po dwóch godzinach jazdy na horyzoncie ukaże się słynna góra Uluru . Jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczo-geologicznych Australii i jednocześnie Święta Góra Aborygenów Uluru ( Ayers Rock). Uluru uważany jest za największy monolit skalny na świecie: długość ok. 3 km, szerokość 2,5 km, obwód mierzony przy gruncie 9.4km. Wznosi się 348 m ponad płaską, piaszczystą równinę i prawdopodobnie “wrasta” 6km w głąb ziemi! Ten dziwny twór zbudowany jest ze skały osadowej - arkozy o charakterystycznej czerwonej barwie, silnie zmieniającej swój odcień przy rożnym oświetleniu,co postaramy sie zaobserwowac podczas zachodu slonca.

Dzień 11 Ayers Rock - Alice Springs 445km.

Nasze śniadanie proponujemy zrobić po wschodzie słońca na świeżym powietrzu, oczywiście z panoramą Ayers Rock w tle. Po nim udamy się pod Uluru, gdzie podczas 2 godzinnego spaceru proponujemy obejść monolit dookola. Istnieje również możliwość wspinaczki i podziwiania okolicy z góry. W centrum kultury Aborygeńskiej możemy coś zjeść, napić się kawy oraz zwiedzić przepiękną wystawę o historii ludzi zamieszkujących te tereny od tysięcy lat. Nastepnie pojedziemy droga na północ, aby zeksplorowac nie mniej urocze miejsce zwane Olgas lub Kata Tjuta - zespoł 36 monolitów skalnych. Kata Tjuta jest również jednym ze świętych miejsc Aborygenów, a w ich języku dosłownie nazwę tłumaczy się jako “wiele głów”. Cały kompleks wznosi się kilkaset metrów ponad płaską równinę. Tworzą go zlepieńce i piaskowce czerwonawej barwy, dosyć odporne na wietrzenie. Specyficzne wietrzenie, wzdłuż pionowych, głębokich spękań, wytworzyło wyjątkowo malownicze formy skalne, przyrównywane niekiedy, pomimo dosłownego znaczenia, do kształtów niektórych części kobiecego ciała. Czeka nas tu 2 godzinny spacer słynna Valley of the Winds – Doliną Wiatrów, w czasie którego ukaza nam sie wspaniale widoki malowniczej okolicy. Wczesnym popoludniem przejazd do Alice Springs na zasluzony nocleg.

Dzień 12 Alice Springs - Plenty Highway 600km.

Wczesnym rankiem opuszczamy Alice Springs i kierujemy sie droga na wschod w strone wschodniego wybrzeza. Dzisiaj w planie mamy okolo 600 km do przebycia. Jedziemy droga szutrowa, o typowej czerwonej nawierzchni. Po drodze mijamy dwie male osady aborygenskie i jeden roadhouse. Widoki jakie nas czekaja, mozna zobaczyc tylko w Australii. Przy odrobinie szczescia spotkamy kangury, strusie, dzikie psy dingo, oraz dzikie wielblady. Nasz dzisiejszy nocleg spedzimy w namiotach z dala od cywilizacji w prawdziwym australijskim buszu.

Dzień 13 Plenty Highway – Winton 633km.

Po sniadaniu kontynuujemy nasza droge na wschod. Okolo poludnia przekroczymy granice Polnocnego Teretorium i stanu Queensland. Stad juz tylko okolo 200km do malej miejscowosci Boulia, gdzie wjedziemy na normalna utwardzona droge. Wieczorem dojazd do Winton i odpoczynek.

Dzień 14 Winton - Airlie Beach 810km.

Z samego rana wyjazd droga na wschod poprzez setki kilometrow pol uprawnych z trzcina cukrowa, polmami ananasowymi i plantacjami bananow. Bedziemy przejezdzali przez miasteczka stanu Queensland, w ktorych czas zatrzymal sie wiele lat temu. Wieczorem dojedziemy do miejscowosci Airlie Beach. Miasto to stanowi brame slynnego,budzacego zachwyt swa uroda, archipelagu wysp The Whitsundays .

Dzień 15 Airlie Beach

Na caly Dzień wyplywamy wygodnym katamaranem w morze, aby z bliska zobaczyc wspanialy archipelag wysp Whitesundays, nalezacych do Wielkiej Rafy Koralowej. Wielka Rafa Koralowa, to atrakcja turystyczna Australii nr 1. Zaliczana jest do najwiekszych cudow swiata . Podczas naszego rejsu bedziemy mieli okazje popływac wsrod milionow kolorowych rybek i podziwiac cale spektrum roznokolorowych formacji koralowych.Przy odrobinie szczescia spotkamy rowniez zolwie morskie. Mozliwosc nurkowania z butla, lub w masce z fajka, jest oczywista. Podczas rejsu zjemy wykwintny lunch na pokladzie naszego statku. Powrot do Airlie Beach około godziny 18. Dzień, ktory zostanie w naszej pamieci na dlugo…dlaczego?..odpowiedz jest prosta!- WIELKA RAFA KORALOWA- tego cudu przyrody nie jest w stanie zapomniec nikt, kto ja widzial! Uwaga w okresie od czerwca do pazdziernika dodatkowa atrakcja – mozliwosci spotkania emigrujacych wielorybow – humbak.

Dzień 16 Airlie Beach – Harvey Bay 866km.

Dzisiaj podrozujemy wzdluz Bruce Hwy przez malownicze miasteczka stanu Queensland do miejscowosci Harvey Bay. Miejscowosc ta polozona jest nad zatoka, gdzie co roku przyplywaja wieloryby na porod mlodych w cieplych wodach oceanu spokojnego. Poznym popoludniem dotrzemy do Harvey Bay na nocleg.

Dzień 17 Harvey Bay - Fraser Island 100km.

Wczesnym rankiem przejazd promem na wyspe Fraser Island. Wyspa jest umieszczona na liście światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO i jest jedna, z koniecznych do zobaczenia, atrakcji Australii. Podziwiac na niej bedziemy las tropikalny, slodkowodne jeziora z przezroczysta, turkusowa woda, kolorowe piaski tworzace spektakularne formacje , oraz liczna rodzine australijskiej fauny i flory z zyjacymi tu dziko psami dingo na czele. Nocleg w hotelu.

Dzień 18 Fraser Island - Gold Coast 340km.

Z samego rana opuszczamy Fraser Island i udamy sie droga nr 1 w kierunku na poludnie. Okolo 90 kilometrow przed Brisbane skrecimy w prawo i pojedziemy do slynnego na caly swiat Australia Zoo. Domu slynnego, australijskiego “Crocodile Hunter” – Steva Irwin’a. Znanego z wielu filmow dokumentalnych opowiadajacych o zyciu australijskiej fauny . Bedac tu, nadarzy nam sie okazja do zobaczenia wielu zyjacych tu zwierzat, a takze ogladniecia roznych show i pokazow: w tym karmienia krokodyli, ukochanych gadow Steva .Nastepnie przejazd do Gold Coast. To najszybciej rozwijający się rejon turystyczny kontynentu. Ze swoim nieskończonym potencjałem atrakcji i łagodnym klimatem sprawia, że co roku przyjeżdża tu na odpoczynek ponad 3,9 miliona osób. Potwierdzając tym samym pozycję Gold Coast wśród miejscowości wczasowych Australii. Światowej sławy plaże, subtropikalne lasy Hinterlandu, rozlewiska i śródlądowe wody to wymarzony raj nie tylko dla ludzi lubiących czynny wypoczynek, ale również ceniących relaks w spokoju i ciszy. Bogata ofertę hotelowa uzupełniają liczne parki tematyczne, światowej klasy sklepy oraz fascynujące życie nocne.

Dzień 19 Gold Coast – Lamington National Park.

Po sniadaniu udamy sie do Lamington National Park, gdzie czekaja nas lasy deszczowe, wodospady, oraz malownicze widoki. Przespacerujemy sie tu po specjalnych wiszacych mostach , ktore pna sie na wysokosci konarow drzew. Kolejny Dzień spedzony blisko natury. Po poludniu powrot do Gold Coast, do naszej dyspozycji hotelowy basen lub pobliska plaza.

Dzień 20 Gold Coast – Sydney 940km.

Dzisiaj opuszczamy Gold Coast i w droge do Sydney. Po drodze odwiedzimy miejscowosc Byron Bay- najbardziej wysunieta na wschod miejscowosc na kontynencie australijskim, z zabytkowa, niegdys najmocniej swiecaca latarnia morska Australii. Odwiedzimy punkt widokowy na przyladku Byron, umozliwiajacy przy odrobinie szczescia, podziwianie delfinow oraz wielorybow,wedrujacych na polnoc wzdluz wybrzeza. Przyjazd do Sydney w poznych godzinach popoludniowych, zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta.

Dzień 21 Sydney.

Nasza caloDzieńna wedrowke po Sydney rozpoczniemy od podziwiania Opera House. Kazdy z nas musi miec obowiazkowo zdjecie na tle jednej z najbardziej znanych budowli na swiecie! Z tego miejsca bedziemy mogli rowniez podziwiac Sydney Harbour Bridge, ogromny i majestatyczny most w centrum miasta, stanowiacy kolejna wizytowke Sydney. Nastepnie popłyniemy w dwugodzinny rejs statkiem po zatokach miasta, rozpoczynajacy sie nieopodal Opery w Circular Quay. Sydney polozone jest w duzej czesci nad zatokami. W czasie rejsu zobaczymy wiec kolejne czesci miasta, wspaniale widoki i najslynniejsze plaze. Po rejsie przejdziemy najstarsza ulica Sydney, Macquarie Street, ogladajac po drodze m.in. Parliament House oraz Hyde Park. Wieczorem przejdziemy przepieknie oswietlonym i imponujacym nadbrzezem Darling Harbour i stad, przez China Town, wrocimy do hotelu na nocleg. Na pewno bedziemy bardzo zmeczeni całoDzieńnym zwiedzaniem tego wspanialego miasta, ale także niezwykle zadowoleni, bowiem pobyt w Sydney jest niesamowitym przezyciem dla kazdego, bez wzgledu na to, czy jest jego gosciem pierwszy raz, czy kazdy nastepny.

Dzień 22 Sydney

Po sniadaniu transfer na lotnisko miedzynarodowe w Sydney na lot do Polski. Koniec wycieczki.

 

 

UWAGA! POSZCZEGÓLNE ELEMENTY PROGRAMU MOGĄ NIEZNACZNIE ULEC ZMIANIE W TRAKCIE WYPRAWY Z POWODÓW PRZYRODNICZO-POGODOWYCH.


Cena wycieczki AUD$9597.00  od osoby, przy grupie 4 osobowej.

Cena wycieczki AUD$12859.00 od osoby, przy grupie 2 osobowej.
 


Cena zawiera :

  • Zakwaterowanie w hotelach i motelach 3 i 3,5 gwiazdkowych.
  • 4 nocy zakwaterowanie w namiotach dwuosobowych.
  • Wszystkie bilety wstepu na imprezy objete programme wycieczki.
  • Wszystkie transfery.
  • Przejazd klimatyzowanym samochodem 4x4 Toyota Land Cruiser.
  • Cale wyposazenie campingowe, wlacznie ze sprzetem kuchennym i lodowkami.
  • Opieka polskojezycznego pilota 24h/na dobe.
  • Wycieczka jest organizowana dla grupy 4 i 2 osobowej.
  • Podczas podrozy zapewniamy stala lacznosc satelitarna z bazami "Royal Flying Doctors"


Cena wycieczki nie obejmuje przelotu na trasie Warszawa – Darwin, Sydney – Warszawa.