Czerwona Australia - self drive

Dzien 1 — Sydney

Przylot do Sydney, powitanie na lotnisku i transfer do hotelu w centrum miasta.

Dzien 2 — Sydney

Nasza calodzienna wedrowke po Sydney rozpoczniemy od podziwiania Opera House. Kazdy z nas musi miec obowiazkowo zdjecie na tle jednej z najbardziej znanych budowli na swiecie! Z tego miejsca bedziemy mogli rowniez podziwiac Sydney Harbour Bridge, ogromny i majestatyczny most w centrum miasta, pod ktorym przeplywaja statki pelnomorskie, stanowiacy kolejna wizytowke Sydney– najwiekszego miasta Australii.
Nastepnie dwugodzinny rejs statkiem po zatokach miasta, rozpoczynajacy sie nieopodal Opery w  Circular Quay. Sydney polozone jest w duzej czesci nad zatokami, w czasie rejsu zobaczymy wiec kolejne czesci miasta, wspaniale widoki i najslynniejsze plaze. Po rejsie przejdziemy najstarsza ulica w Sydney, Macquarie Street, ogladajac po drodze m.in. Parliament House. Zmierzajac w kierunku wiezy widokowej przejdziemy rowniez przez Hyde Park. Wjedziemy na AMP Tower i z wysokosci  ponad 300m bedziemy podziwiali panorame miasta. Nastepnie zwiedzimy Sydney Aquarium, najwiekszy i najladniejszy obiekt tego typu w Australii, prezentujacy fascynujaca faune oceanow i morz w postaci ponad 11 000 morskich zyjatek i zwierzatek.  Proponujemy rowniez pokusic sie na przejscie nadbrzezem Darling Harbour i stad, przez China Town, czyli dzielnice chinska, wrocic do hotelu na nocleg. Na pewno bedziemy bardzo zmeczeni, ale i zadowoleni.
Pobyt w tym wspanialym miescie to przezycie dla kazdego, bez wzgledu na to,czy jest jego gosciem pierwszy raz, czy kazdy nastepny.

Dzien 3 Sydney – Alice Springs - Ayers Rock

Przelot z Sydney do Alice Springs. Nasz lot potrwa okolo 3 godzin. Okolo poludnia wyladujemy w samym sercu Czerwonej Australii. Po przylocie odbior samochodow z wypozyczalni i przejazd  do Ayers Rock. Tutaj maly odpoczynek w hotelu i  przejazd pod Uluru – jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczo-geologicznych Australii i jednocześnie Święta Góra Aborygenów Uluru( Ayers Rock). . Uluru uważany jest za największy monolit skalny na świecie:  długość ok. 3 km, szerokość 2,5 km, obwód mierzony przy gruncie 9.4km. Wznosi się 348 m ponad płaską, piaszczystą równinę i prawdopodobnie “wrasta” 6km w głąb ziemi! Ten dziwny twór zbudowany jest ze skały osadowej - arkozy o charakterystycznej czerwonej barwie, silnie zmieniającej swój odcień przy rożnym oświetleniu,co postaramy sie zaobserwowac podczas zachodu slonca przy Uluru.
W Ayers Rock proponujemy zjeść kolację w superrestauracji, która serwuje potrawy ze wszystkich zwierząt australijskich- steki z kangura, kiełbaski z emu, pieczeń z dromadera, gulasz w przepysznym sosie z krokodyla i wiele innych. Nie wspominajac  o wykwintnych owocach i słodkościach... Restauracja jest w formie bufetu.

Dzien 4 Ayers Rock – Kings Canyon – Alice Springs

Rano sniadanie i wkrotce potem przejedziemy ok. 50 km do miejsca zwanego Olgas, lub w języku aborygenskim Kata Tjuta. Jest to zespol 36 przepieknych i malowniczych monolitow skalnych, stanowiacych jedno ze swietych miejsc Aborygenow. W ich jezyku nazwa Kata Tjuta oznacza “wiele glow”. Caly kompleks wznosi sie kilkadziesiat metrow ponad plaska rownine. Tworza go zlepience i piaskowce czerwonawej barwy. Specyficzne wietrzenie, wzdluz pionowych, głebokich spekan, wytworzylo wyjatkowo malownicze formy skalne, porownywane niekiedy, pomimo doslownego znaczenia, do kobiecych ksztaltow. Tutaj czeka nas spacer słynna Valley of the Winds – Dolina Wiatrow, w czasie ktorego zobaczymy wspaniale widoki. Nastepnie przejazd do
 wąwozu Kings Canyon, głębokiego na 270m, który przez tysiąclecia wyżłobił w piaskowcu potok Kings Creek pozostawiając strome, niemal pionowe ściany. Będziemy mieli trochę czasu na przejście jego spodem, możemy udać się również do kilku punktów widokowych. Okazji do zrobienia zdjęć na pewno nie zabraknie.  Nastepnie wyruszymy na wschod do Alice Springs. Alice Springs jest sercem Australii, stolica Outback-u i podobno najbardziej romantycznym prowincjonalnym miastem na Świecie.
Miejsce, w którym znajduje się Alice, zamieszkiwane było stale od 20 000 lat przez aborygeńskie szczepy Arrernte, aż do momentu pojawienia się białych pionierów. Miasto tętni swoim życiem, tutaj odbywają się wyścigi wielbłądów
( które exportuje się m.in. do Emiratów Arabskich...), tutaj odbywają się zabawne regaty w suchych korytach rzek, tutaj odbywają się największe aukcje zwierząt hodowlanych - głównie bydła. Tutaj, w 1956 roku, nakręcono również znany film "A Town Like Alice".
Z pewnością Alice Springs posiada “najwieksza klasę szkolną na świecie”-1,3 miliona kilometrów kwadratowych! Istnieje tutaj siedziba szkoły, prowadzącej w unikalny sposób naukę przez radio - the School of the Air. Umożliwia to naukę dzieciom z bardzo odległych miejsc w całym Outback-u.

Dzien 5 Alice Springs - Palm Valley

Wczesnym rankiem pojedziemy około 120km do Finke Gorge National Park i zwiedzimy Palm Valley, dolinę porośnięta od kilku tysięcy lat palmami, przypominającą oazę. Wyjątkowe są szczególnie palmy sporadycznie spotykane np. te nazywane Red Cabbage Palm. 
Historia tego miejsca oceniana jest na 65 milionów lat, kiedy prawdopodobnie rósł tu las deszczowy-choć patrząc dzisiaj na okolice-trudno w to uwierzyć. Niektóre z plam maja ponad 300 lat, a spora część ma ponad 25metrow wysokości. Mogą rosnąć na takim pozornie suchym terenie, ponieważ korzystają z wody, która w czasie opadów jest wchłaniana przez skały wapienne. Palm Valley leży w łożu starej rzeki Finke River, której wiek określa się na 250 milionów lat. Prawdopodobnie jest to najstarsza rzeka na Świecie! Większa cześć czasu jest sucha, ale przy intensywnych opadach, jej poziom może się podnieść do metra , a nurt rzeki potrafi niszczyć wszystko co zdarzyło wyrosnąć tu w czasie bezwodnym.
Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać mieszkańców tych okolic - dingo, rocks wallabies (małe kangury skalne). W drodze powrotnej pojedziemy zobaczyc jedno
z najbardziej malowniczych miejsc w okolicach Alice Springs. Park Narodowy West Macdonell  slynie ze wspanialych widokow i niepowtarzalnych formacji skalnych jakie natura wlasnie tutaj stworzyla  Zobaczymy Simpsons Gap, Standley Chasm, Serpentine Gorge oraz  niezapomniane miejsce Ormiston Gorge. Po poludniu powrot do Alice Springs.

Dzien 6 Alice Springs – Rabbit Flat Roadhouse

Dzis z samego rana wyruszamy z Alice Springs droga na polnoc. Po okolo 20 kilometrach skrecimy w lewo w Tanami Road , ktora prowadzi w kierunku Zachodniej Australii. Do przebycia mamy dzisiaj okolo 620 kilometrow po typowej australijskiej czerwonej drodze. Na nocleg zajedziemy do malego zajazdu przy stacji benzynowej, gdzie potezne pociagi drogowe , ktorych  dlugosc przekracza 50 metrow , bardzo czesto zatrzymuja sie na postuj. Nocleg w namiotach.

Dzien 7 Rabbit Flat Roadhouse – Wolfe Creek Meteorite Crater – Bungle Bungle

Wczesnym rankiem w dalsza droge w kierunku stanu Western Australia. Po drodze odwiedzimy krater  meteorytu Wolfe Creek. Krater o srednicy 850 metrow i brzegu wysokosci 50 metrow czyni go drugim co do wielkosci w swiecie. Nastepnie przejazd do  Hills Creek-miasta goraczki zlota z 1884 roku. Zaopatrzymy sie tu w prowiant i wyruszymy w dalsza droge. do jednego z uroczych i odosobnionych miejsc na kontynencie australijskim - Bungle Bungle, Purnululu National Park. Park ten zostal odkryty i udostepniony turystom, zaledwie kilkanascie lat temu. Znajduja sie tu pasiaste nagie gory . Pomaranczowy krzem i czarne porosty nadaja im niepowtarzalny koloryt . Wczesnym popoludniem dojedziemy do Campingu Kurrajong w samym sercu Parku Narodowego Purnululu.

Dzien 8 Bungle Bungle

Wiek na jaki geolodzy okreslaja to miejsce  to 375 do 350 milionow lat. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od jednej z traw wystepujacych w okolicy bundle bundle grass, lub nazwy aborygenskiej regionu. Gory wznosza sie na wysokosc do 578 metrow nad poziomem morza . Caly dzisiejszy dzien poswiecimy na  zwiedzanie parku. Nocleg w namiotach na campingu.

Dzien 9 Bungle Bungle – Kakadu National Park

Z samego rana wyruszymy w kierunku jednego z najbardziej uroczych miejsc na Ziemi – Rezerwatu-Parku Narodowego Kakadu. Umieszczono go na liście światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO i z tego względu otoczono specjalna opieka. Rezerwat jest potężny, zajmuje powierzchnie ponad 19 000 km kwadratowych. Spotkamy tutaj różnorodne naturalne( nie zmienione w żaden sposób przez człowieka) zbiorowiska roślinne - trawiasta sawannę, roślinność bagienna i wodna, suche lasy eukaliptusowe, zarośla namorzynów - stanowiące ostoje dla wielu gatunków zwierząt; żyją tu: krokodyle różańcowe, dingo i liczne gatunki kangurów, a z ptaków - gęsi skapopłetwe i bieliki bialobrzuche. Wszystko to  sprawia, że Kakadu odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

Dzień 10 Gagudju Cooinda Lodge

Rankiem wybierzemy się na rejs łodzią po lagunie obserwować dzikie ptaki i krokodyle, potem zwiedzimy centrum tradycji Aborygeńskiej. Pozniej pojedziemy do Ubirr, miejsca z ktorego obserwowac mozemy piekna i dzika przyrode z jakiej znany jest park.
Ciekawe i piękne miejsca, nie tylko o egzotycznych nazwach, ale również wyglądzie, np. Waterfall Creek- Gunlom Falls-kombinacja dynamicznego wodospadu, z zupełnie statycznym jeziorkiem, Yellow Water Lagun- to cudowne billabong(australisjkie okreslenie na “oczko” wodne) otoczone niesamowitą monsunową roślinnością z  równie niesamowita ilością różnorodnych ptaków wodnych,  właściwie każde miejsce ma swoją odrębność Nourlangie Rock, South Alligator River i wiele innych nazw, kryje w sobie na pewno odrębne przeżycie dla nas, biorących udział w tej wyprawie. Cały dzień poświecimy więc na kontemplacje tropikalnej i dzikiej przyrody.

Dzien 11 Kakadu – Lorella Springs Station

Po sniadaniu opuszczamy rejony Kakadu i kierujemy sie na poludniowy wschod w najbardziej niedostepne rejony Teretorium Polnocnego. Rejon do ktorego dzisiaj wjezdzamy nalezy do najbardziej dzikich miejsc na kontynencie. Obszar ten zostal niemal doszczetnie zniszczony przez Cyklon Cathy w 1984 roku. Odbudowa rozpoczela sie w 1985 i mozna powiedziec ze trwa do dzisiaj… Wieczorem dojedziemy do Lorella Springs Station. Po przyjezdzie polecamy koniecznie kapiel w cieplym zrodle….uwaga na krokodyle !!! Oddalone tylko o 100 metrow.

Dzien 12 Lorella Springs Station

Lorella Springs Station, prywatna farma, gdzie na 400 000 hektarow powstalo miejsce, ktore na pewno bedziemy dlugo pamietac. W niezmienionej dzikiej scenerii , podziwiac mozemy typowy australijski busz z rzeke w ktorej zyja krokodyle i w ktorej mozna zlowic pyszna rybe Burramundi . Przepiekne wodospady i oczka wodne w ktorych mozna smialo sie wykapac. Kazdy z nas na pewno znajdzie cos dla siebie i kazdy bedzie milo wspominal dzien odpoczynku w prawdziwej australijskiej scenerii.

Dzien 13 Lorella Springs Station – Normanton

Dzisiaj kontynuujemy nasza droge na wschod przez dzikie tereny polnocnej Australii. W sumie do przejechania mamy ponad 700 kilometrow nieutwardzona, czerwona droga. Tutaj czekaja nas przeprawy przez rzeki w ktorych zyja krokodyle, oraz przejazd przez Ziemie Aborygenow. Okolo poludnia przekroczymy granice stanu Queensland i stad juz tylko 450 kilometrow do miejscowosci Normanton. Rejon ten jest znany, glownie przez wedkarzy, ktorzy przyjezdzaja tutaj z najdalszych zakatkow Australii na polowy slynnej ryby Burramundi.. Ryba jest tutejszym przysmakiem i obowiazkowo trzeba odwiedzic jedna z restauracji, ktora podaje swieza rybe na kolacje… 

Dzien 14 Normanton – Cairns

Dzisiaj ruszamy w droge do Cairns, najbardziej na polnoc wysunietego miasta stanu Queensland. Klimat tropiku daje tutaj znac o sobie. Nasza droge przecinaja duze pola uprawne z trzcina cukrowa oraz soczyscie zielona,bujna roslinnosc tych okolic. Po kilku dniach przebytych w buszu, bedzie nam milo zobaczyc blekitny kolor oceanu spokojnego… Po przyjezdzie zwrot samochodow do wypozyczalni i spacer po centrum miasta, odwiedzimy rowniez slynny market, gdzie mozna kupic wiele pamiatek, oraz male sklepy, ktore sprzedaja unikalna australijska bizuterie. Nocleg w hotelu w centrum miasta.

Dzien 15 Wielka Rafa Koralowa

Calodzienna wycieczka na Wielka Rafe Koralowa. Wielka Rafa Koralowa jest jednym z cudow swiata i atrakcja turystyczna Australii nr 1. Bedzie mozna poplywac w towarzystwie kolorowych ryb. Z bliska zobaczymy game roznokolorowych formacji koralowych, mozliwosc nurkowania z butla( doplata okolo $180), jak rowniez z maska. Podczas rejsu zjemy rowniez smakowity lunch. Powrot do portu okolo godziny 18.

Dzien 16 Cairns

Okolo poludnia transfer na lotnisko miedzynarodowe w Cairns, na lot do Polski. Koniec wycieczki.

 

 

UWAGA! POSZCZEGÓLNE ELEMENTY PROGRAMU MOGĄ NIEZNACZNIE ULEC ZMIANIE W TRAKCIE WYPRAWY Z POWODÓW PRZYRODNICZO-POGODOWYCH.


Cena wycieczki AUD$7674.00  od osoby, przy grupie 10 osobowej.

 

Cena zawiera:

  • Zakwaterowanie w hotelach i motelach 3 i 3,5 gwiazdkowych.
  • 3 noce zakwaterowanie w namiotach dwuosobowych.
  • Bilet lotniczy na trasie Sydney – Alice Springs.
  • Wszystkie bilety wstepu na imprezy objete programme wycieczki.
  • Wszystkie transfery.
  • Wypozyczenie samochodu 4x4 Toyota Land Cruiser ( 12 dni).
  • Opieka polskojezycznego pilota 24h na dobe.
  • Cale wyposazenie campingowe, wlacznie ze sprzetem kuchennym i lodowkami.
  • Bilet lotniczy na trasie Warszawa – Sydney, Cairns – Warszawa.


UWAGA !!! Cena nie zawiera paliwa do wypozyczonych samochodow , oraz dodatkowego ubezpieczenia zmniejszajacego udzial wlasny okolo $45 dziennie.