My Favourite Australia

Dzien 1 Sydney.

Przylot do Sydney, powitanie na lotnisku i transfer do hotelu w centrum miasta.

 

 

Dzien 2 Sydney.

Okolo godziny 9 wyruszymy z naszego hotelu na zwiedzanie miasta. Nasza wedrowke po Sydney rozpoczniemy od podziwiania Macquarie Street, ogladajac po drodze m.in. Parliament House oraz Hyde Park przy ktorej znajduje sie Katedra Sw. Marii i tuz za nia ukaze nam sie budynek Opera House. Kazdy z nas musi miec obowiazkowo zdjecie na tle jednej z najbardziej znanych budowli na swiecie! Z tego miejsca bedziemy mogli rowniez podziwiac Sydney Harbour Bridge, ogromny i majestatyczny most w centrum miasta, pod ktorym przeplywaja statki pelnomorskie, stanowiacy kolejna wizytowke Sydney– najwiekszego miasta Australii. Nastepnie popłyniemy w dwugodzinny rejs statkiem po zatokach miasta, rozpoczynajacy sie nieopodal Opery w Circular Quay. Sydney polozone jest w duzej czesci nad zatokami. W czasie rejsu zobaczymy wiec kolejne czesci miasta, wspaniale widoki i najslynniejsze plaze. Nastepny punkt programu to Sydney Aquarium, najwiekszy i najladniejszy obiekt tego typu w Australii, prezentujacy fascynujaca faune oceanow i morz poludniowych w postaci ponad 11 000 morskich zyjatek i zwierzatek. Proponujemy rowniez pokusic sie na przejscie nabrzezem Darling Harbour i stad, przez China Town, czyli dzielnice chinska, wrocic do hotelu na nocleg.

Dzien 3 Sydney - Ayers Rock .

Z samego rana transfer na lotnisko krajowe w Sydney na lot do Ayers Rock. Nasz lot potrwa okolo 3 godzin. Okolo poludnia wyladujemy w samym sercu Czerwonej Australii. Po przylocie przejazd samochodem do hotelu. Tutaj maly odpoczynek  i przejazd pod Uluru – jedna z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczo-geologicznych Australii i jednocześnie Święta Góra Aborygenów Uluru( Ayers Rock). . Uluru uważany jest za największy monolit skalny na świecie: długość ok. 3 km, szerokość 2,5 km, obwód mierzony przy gruncie 9.4km. Wznosi się 348 m ponad płaską, piaszczystą równinę i prawdopodobnie “wrasta” 6km w głąb ziemi! Ten dziwny twór zbudowany jest ze skały osadowej - arkozy o charakterystycznej czerwonej barwie, silnie zmieniającej swój odcień przy rożnym oświetleniu,co postaramy sie zaobserwowac podczas zachodu slonca przy Uluru. W Ayers Rock proponujemy zjeść kolację w superrestauracji, która serwuje potrawy ze wszystkich zwierząt australijskich- steki z kangura, kiełbaski z emu, pieczeń z dromadera, gulasz w przepysznym sosie z krokodyla i wiele innych. Nie wspominajac o wykwintnych owocach i słodkościach... Restauracja jest w formie bufetu.

Dzien 4 Ayers Rock – Kings Canyon – Alice Springs

Rano sniadanie i wkrotce potem przejedziemy ok. 50 km do miejsca zwanego Olgas, lub w języku aborygenskim Kata Tjuta. Jest to zespol 36 przepieknych i malowniczych monolitow skalnych, stanowiacych jedno ze swietych miejsc Aborygenow. W ich jezyku nazwa Kata Tjuta oznacza “wiele glow”. Caly kompleks wznosi sie kilkadziesiat metrow ponad plaska rownine. Tworza go zlepience i piaskowce czerwonawej barwy. Specyficzne wietrzenie, wzdluz pionowych, głebokich spekan, wytworzylo wyjatkowo malownicze formy skalne, porownywane niekiedy, pomimo doslownego znaczenia, do kobiecych ksztaltow. Tutaj czeka nas spacer słynna Valley of the Winds – Dolina Wiatrow, w czasie ktorego zobaczymy wspaniale widoki. Nastepnie przejazd do wąwozu Kings Canyon, głębokiego na 270m, który przez tysiąclecia wyżłobił w piaskowcu potok Kings Creek pozostawiając strome, niemal pionowe ściany. Będziemy mieli trochę czasu na przejście jego spodem, możemy udać się również do kilku punktów widokowych. Okazji do zrobienia zdjęć na pewno nie zabraknie. Nastepnie wyruszymy na wschod do Alice Springs. Alice Springs jest sercem Australii, stolica Outback-u i podobno najbardziej romantycznym prowincjonalnym miastem na Świecie. Miejsce, w którym znajduje się Alice, zamieszkiwane było stale od 20 000 lat przez aborygeńskie szczepy Arrernte, aż do momentu pojawienia się białych pionierów. Miasto tętni swoim życiem, tutaj odbywają się wyścigi wielbłądów ( które exportuje się m.in. do Emiratów Arabskich...), tutaj odbywają się zabawne regaty w suchych korytach rzek, tutaj odbywają się największe aukcje zwierząt hodowlanych - głównie bydła. Tutaj, w 1956 roku, nakręcono również znany film "A Town Like Alice". Z pewnością Alice Springs posiada “najwieksza klasę szkolną na świecie”-1,3 miliona kilometrów kwadratowych! Istnieje tutaj siedziba szkoły, prowadzącej w unikalny sposób naukę przez radio - the School of the Air. Umożliwia to naukę dzieciom z bardzo odległych miejsc w całym Outback-u.

Dzien 5 Alice Springs - Palm Valley

Wczesnym rankiem pojedziemy około 120km do Finke Gorge National Park i zwiedzimy Palm Valley, dolinę porośnięta od kilku tysięcy lat palmami, przypominającą oazę. Wyjątkowe są szczególnie palmy sporadycznie spotykane np. te nazywane Red Cabbage Palm. Historia tego miejsca oceniana jest na 65 milionów lat, kiedy prawdopodobnie rósł tu las deszczowy-choć patrząc dzisiaj na okolice-trudno w to uwierzyć. Niektóre z plam maja ponad 300 lat, a spora część ma ponad 25metrow wysokości. Mogą rosnąć na takim pozornie suchym terenie, ponieważ korzystają z wody, która w czasie opadów jest wchłaniana przez skały wapienne. Palm Valley leży w łożu starej rzeki Finke River, której wiek określa się na 250 milionów lat. Prawdopodobnie jest to najstarsza rzeka na Świecie! Większa cześć czasu jest sucha, ale przy intensywnych opadach, jej poziom może się podnieść do metra , a nurt rzeki potrafi niszczyć wszystko co zdarzyło wyrosnąć tu w czasie bezwodnym. Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać mieszkańców tych okolic - dingo, rocks wallabies (małe kangury skalne). W drodze powrotnej pojedziemy zobaczyc jedno z najbardziej malowniczych miejsc w okolicach Alice Springs. Park Narodowy West Macdonell slynie ze wspanialych widokow i niepowtarzalnych formacji skalnych jakie natura wlasnie tutaj stworzyla Zobaczymy Simpsons Gap, Standley Chasm, Serpentine Gorge oraz niezapomniane miejsce Ormiston Gorge. Po poludniu powrot do Alice Springs.

Dzien 6 Alice Springs – Tennant Creek

Dzis z samego rana wyruszamy droga na polnoc do miejscowości Tennant Creek – miasta słynnej australijskiej gorączki złota z 1932 roku. Do przebycia mamy ponad 500 km. Nasza droga wiedzie srodkiem australijskiego buszu gdzie przy odrobinie szczescia napotkamy mieszkancow tych okolic. Czerwone kangury, dingo oraz poteznych orlow, ktore czychaja na drodze na swoje ofiary. Tutaj rowniez spotkamy slynne pociagi drogowe, ktorych dlugosc przekracza 52,5 metra. Wczesnym popołudniem, około 100km przed Tennant Creek, powinien ukazać nam się wyjątkowy obraz z potężnymi, i na pozór niebezpiecznie balansującymi na stokach, granitowymi głazami. Jest to “dramatyczna” i jedyna w swoim rodzaju kolekcja gigantycznych kul i owali, czasami wręcz perfekcyjnie okrągłych głazów, których rozmiary często przypominają małe biurowce. Wszystkie jednak wyglądają jakby je ktoś delikatnie położył, zupełnie tak, jak kładzie się piłkę. Ten geologiczny fenomen powstał 1,700 milionów lat temu, gdy płynna lawa wciskała się do wewnątrz olbrzymich wyżłobień w ziemi i zastygała. Potem, wobec erozji ziemi i skał wokół głazów, na przestrzeni setek milionów lat wietrzenia, pozostawiła samotne giganty. Aborygeni wierzą, ze głazy te są jajami mitycznego i baśniowego Tęczowego Węża. Będziemy mogli chodzić wokół nich, podziwiając i fotografując.

Dzien 7 Tennant Creek – Mataranka

Po sniadaniu zwiedzimy lokalne muzeum – poszukiwaczy złota, oraz kopalnie tego cennego kruszca. Tutaj podczas naszej jednej z poprzednich wycieczek, nasz turysta znalazl zloty samorodek warty kilkaset dolarow…kto wie moze i tym razem dopisze komus szczescie. Po zwiedzaniu kopalni w droge do Mataranka. . Mataranka jest stolicą "Krainy Nigdy, Nigdy" ze słynnej powieści “We of the Never Never” . Miejsce jest niezwykle. W tropikalnej scenerii spod ziemi wybijają gorące źródła. Zostały odkryte przypadkowo przez żołnierzy i od wielu lat służą turystom przejeżdżającym te okolice. Krystalicznie czyste źródła wybijające w naturalnych basenach wydają dziennie 30,5 miliona litrów wody z głębi ziemi. Można się w nich wykąpać. Maja niesamowite właściwości odświeżenia naszych zmęczonych ciał po długiej drodze - to takie naturalne jacuzzi o temperaturze wody 35 stopni. W większości brzegi tych wspaniałych naturalnych basenów porośnięta jest palmami i inna tropikalna roślinnością, których liście filtrują światło słoneczne i dzięki temu woda mieni się tysiącami świetlnych kompozycji.

Dzien 8 Mataranka - Kakadu

Z samego rana wyruszymy w kierunku jednego z najbardziej uroczych miejsc na Ziemi – Rezerwatu-Parku Narodowego Kakadu. Umieszczono go na liście światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO i z tego względu otoczono specjalna opieka. Rezerwat jest potężny, zajmuje powierzchnie ponad 19 000 km kwadratowych. Spotkamy tutaj różnorodne naturalne( nie zmienione w żaden sposób przez człowieka) zbiorowiska roślinne - trawiasta sawannę, roślinność bagienna i wodna, suche lasy eukaliptusowe, zarośla namorzynów - stanowiące ostoje dla wielu gatunków zwierząt; żyją tu: krokodyle różańcowe, dingo i liczne gatunki kangurów, a z ptaków - gęsi skapopłetwe i bieliki bialobrzuche. Wszystko to sprawia, że Kakadu odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

Dzień 9 Gagudju Cooinda Lodge

Rankiem wybierzemy się na rejs łodzią po lagunie obserwować dzikie ptaki i krokodyle, potem zwiedzimy centrum tradycji Aborygeńskiej. Pozniej pojedziemy do Ubirr, miejsca z ktorego obserwowac mozemy piekna i dzika przyrode z jakiej znany jest park. Ciekawe i piękne miejsca, nie tylko o egzotycznych nazwach, ale również wyglądzie, np. Waterfall Creek- Gunlom Falls-kombinacja dynamicznego wodospadu, z zupełnie statycznym jeziorkiem, Yellow Water Lagun- to cudowne billabong(australisjkie okreslenie na “oczko” wodne) otoczone niesamowitą monsunową roślinnością z równie niesamowita ilością różnorodnych ptaków wodnych, właściwie każde miejsce ma swoją odrębność Nourlangie Rock, South Alligator River i wiele innych nazw, kryje w sobie na pewno odrębne przeżycie dla nas, biorących udział w tej wyprawie. Cały dzień poświecimy więc na kontemplacje tropikalnej i dzikiej przyrody.

Dzien 10 Kakadu – Lorella Springs Station

Po sniadaniu opuszczamy rejony Kakadu i kierujemy sie na poludniowy wschod w najbardziej niedostepne rejony Teretorium Polnocnego. Rejon do ktorego dzisiaj wjezdzamy nalezy do najbardziej dzikich miejsc na kontynencie. Obszar ten zostal niemal doszczetnie zniszczony przez Cyklon Cathy w 1984 roku. Odbudowa rozpoczela sie w 1985 i mozna powiedziec ze trwa do dzisiaj… Wieczorem dojedziemy do Lorella Springs Station. Po przyjezdzie polecamy koniecznie kapiel w cieplym zrodle….uwaga na krokodyle !!! Oddalone tylko o 100 metrow.

Dzien 11 Lorella Springs Station

Lorella Springs Station, prywatna farma, gdzie na 400 000 hektarow powstalo miejsce, ktore na pewno bedziemy dlugo pamietac. W niezmienionej dzikiej scenerii , podziwiac mozemy typowy australijski busz z rzeke w ktorej zyja krokodyle i w ktorej mozna zlowic pyszna rybe Burramundi . Przepiekne wodospady i oczka wodne w ktorych mozna smialo sie wykapac. Kazdy z nas na pewno znajdzie cos dla siebie i kazdy bedzie milo wspominal dzien odpoczynku w prawdziwej australijskiej scenerii.

Dzien 12 Lorella Springs Station – Normanton

Dzisiaj kontynuujemy nasza droge na wschod przez dzikie tereny polnocnej Australii. W sumie do przejechania mamy ponad 700 kilometrow nieutwardzona, czerwona droga. Tutaj czekaja nas przeprawy przez rzeki w ktorych zyja krokodyle, oraz przejazd przez Ziemie Aborygenow. Okolo poludnia przekroczymy granice stanu Queensland i stad juz tylko 450 kilometrow do miejscowosci Normanton. Rejon ten jest znany, glownie przez wedkarzy, ktorzy przyjezdzaja tutaj z najdalszych zakatkow Australii na polowy slynnej ryby Burramundi.. Ryba jest tutejszym przysmakiem i obowiazkowo trzeba odwiedzic jedna z restauracji, ktora podaje swieza rybe na kolacje…

Dzien 13 Normanton – Cairns

Dzisiaj ruszamy w droge do Cairns, najbardziej na polnoc wysunietego miasta stanu Queensland. Klimat tropiku daje tutaj znac o sobie. Nasza droge przecinaja duze pola uprawne z trzcina cukrowa oraz soczyscie zielona,bujna roslinnosc tych okolic. Po kilku dniach przebytych w buszu, bedzie nam milo zobaczyc blekitny kolor oceanu spokojnego… Po przyjezdzie spacer po centrum miasta, odwiedzimy rowniez slynny market, gdzie mozna kupic wiele pamiatek, oraz male sklepy, ktore sprzedaja unikalna australijska bizuterie. Nocleg w hotelu w centrum miasta.

Dzien 14 Cairns

Dzisiaj zwiedzamy okolice tego tropikalnego miasta. Zobaczymy miedzy innymi lasy deszczowe, odwiedzimy aborygenska miejscowosci Kuranda, gdzie po drodze podziwiac bedziemy przepiekne,widowiskowe pejzaze regionu. Na miejscu mozliwosc zakupu pamiatek oraz odwiedzenie paru aborygenskich galerii. Po lunchu udamy sie do przeuroczej miejscowosci Port Douglas, ktorej polozenie i klimat przyciaga wielu turystow. Tutaj przyjezdzaja slynni ludzie, artysci, aktorzy. Swoja stala rezydencje ma rowniez jeden z bylych prezydentow USA. Poznym popoludniem powrot do Cairns.

Dzien 15 Cairns – Airlie Beach

Z samego rana wyjazd droga nr 1 na poludnie poprzez setki kilometrow pol uprawnych z trzcina cukrowa, polami ananasow i plantacji bananow. Bedziemy przejezdzali przez miasteczka stanu Queensland gdzie czas zatrzymal sie wiele lat temu. Wieczorem dojedziemy do miejscowosci Airlie Beach gdzie turysci z calego swiata przyjezdzaja zobaczyc slynna okolice The Whitsundays.

Dzien 16 Airlie Beach – Wielka Rafa Koralowa

Na caly dzien wyplywamy wygodnym katamaranie w morze, aby z bliska zobaczyc wspanialy archipelag wysp Whitesundays, nalezacych do Wielkiej Rafy Koralowej. Wielka Rafa Koralowa, to atrakcja turystyczna Australii nr 1. Zaliczana jest do najwiekszych cudow swiata . Podczas naszego rejsu bedziemy mieli okazje popływac wsrod tysiecy kolorowych rybek i podziwiac cale spektrum roznokolorowych formacji koralowych.Przy odrobinie szczescia spotkamy rowniez zolwie morskie. Mozliwosc nurkowania z butla, lub w masce z fajka, jest oczywista. Podczas rejsu zjemy wykwintny lunch na pokladzie naszego statku. Powrot do Airlie Beach około godziny 18. Dzien, ktory zostanie w naszej pamieci na dlugo…dlaczego?..odpowiedz jest prosta!- WIELKA RAFA KORALOWA- tego cudu przyrody nie jest w stanie zapomniec nikt, kto ja widzial! Uwaga w okresie od czerwca do pazdziernika dodatkowa atrakcja – mozliwosci spotkania emigrujacych wielorybow – humbak.

Dzien 17 Airlie Beach – Harvey Bay

Dzisiaj podrozujemy wzdluz Bruce Hwy przez malownicze miasteczka stanu Queensland do miejscowosci Harvey Bay – slynnego archipelagu, gdzie co roku przyplywaja wieloryby na porod mlodych w cieplych wodach zatoki. Poznym popoludniem dotrzemy do Harvey Bay na nocleg.

Dzien 18 Harvey Bay – Fraser Island – Gold Coast

Wczesnym rankiem przejazd na prom i na wyspe Fraser Island. Wyspa mieszczona jest na liście światowego dziedzictwa przyrody i kultury UNESCO. Jest jedna z wielu atrakcji Australii. Zobaczymy tutaj las tropikalny , slodkowodne jeziora z przezroczysta woda, kolorowe piaski tworzace ciekawe formacje , oraz liczna rodzine australijskiej fauny i flory, czeste spotkania z dzikimi psami dingo. Popoludniem powrot na lad i przejazd do Gold Coast, wakacyjnej stolicy Australii gdzie kilometry wspanialych plaz i doskonalych warunkow dla ludzi kochajacych sporty wodne stworzyly niepowtarzalny klimat tych okolic.

Dzien 19 Gold Coast

Dzien zaczniemy od odpoczynku , mozna polezec na plazy lub wypoczac na lezaku przy hotelowym basenie. Mozna rowniez odwiedzic jeden z wielu centrow handlowych. Wczesnym popoludniem pojedziemy do Currambin Sanctuary – parku australijskiej fauny i flory. Zobaczymy koala , bedzie mozliwosc zrobienia sobie zdjecia z tym milym torbaczem na rekach, kangury, strusie emu , dingo , kolczatki, krokodyle, wezmiemy udzial w pokazie tancow aborygenskich, oraz bedziemy swiadkami karmienia papug zlatujacych sie z calej okolicy na swoj posilek.

Dzien 20 Gold Coast

Dzisiaj dzień wolny, można wypocząć na plaży tuż nad brzegami oceanu lub przy basenie, skorzystać z bazy sportowo rekreacyjnej jaką dysponuje hotel lub też odwiedzić jeden z wielu parków rozrywki i zabaw usytuowanych na Gold Coast.

Dzien 21 Gold Coast – Brisbane.

Okolo poludnia transfer na lotnisko miedzynarodowe w Brisbane na lot do Polski. Koniec wycieczki.

 


UWAGA! POSZCZEGÓLNE ELEMENTY PROGRAMU MOGĄ NIEZNACZNIE ULEC ZMIANIE W TRAKCIE WYPRAWY Z POWODÓW PRZYRODNICZO-POGODOWYCH.
 

Cena AUD$9557.00 od osoby, przy grupie 4 osobowej.

Cena AUD$13030.00 od osoby, przy grupie 2 osobowej.


 Cena zawiera :

  • Zakwaterowanie w hotelach, motelach 3 gwiazdkowych w pokojach dwuosobowych
  • Wszystkie bilety wstepu na imprezy objete programem
  • Opieka polskojezycznego pilota – 24h na dobe
  • Przejazd klimatyzowanym samochodem 4x4 Toyota Land Cruiser 200 (7850km)
  • Billet lotniczy na trasie Sydney – Ayers Rock
  • Wszystkie transfery
  • Cale wyposazenie campingowe, wlacznie ze sprzetem kuchennym i lodowkami.
  • Wycieczka jest organizowana dla grupy 4 i 2 osobowej.
  • Podczas podrozy w razie potrzeby zapewniamy stala lacznosc satelitarna.

Cena wycieczki nie zawiera przelotu z i do Europy, oraz wyzywienia.